Regionální setkání esperantistů nabídne mnoho kulturních zážitků

20.05.2016 16:00 - 22:00

Tradiční regionální setkání esperantistů na Českomoravském pomezí, organizované Klubem přátel esperanta ve Svitavách, proběhne tentokrát v jejich městě ve dnech 20. a 21.května 2016. Bude spojeno s tradiční akcí Muzejní noc a především s místními oslavami 760 let od první písemné zmínky o městě Svitavy. V pátek je v plánu program v Muzeu esperanta i v Městském muzeu a galerii, kde bude probíhat vernisáž nové výstavy o železnici, která vznikne u příležitosti 120 let železniční tratě Svitavy – Polička.

V sobotu bude bohatý program na náměstí, mezi Svitavami a Poličkou budou speciální jízdy historické lokomotivy včetně poštovního vozu, kde si budete moci koupit speciální známky vyšlé právě k oslavám města, doprovodný program u vlakového nádraží ve Svitavách a stanic podél trati a mnohé další.

Pátek 20. května

• 16:00 Prohlídka historických vlaků a šlapací drezíny na nádraží ČD Svitavy, výstavy Merkur
  • 17:00 Vernisáž k historii vlaků v Městském muzeu
  • 20:00 A 22:00 Divadelní prohlídka Ottendorferovy knihovny v provedení divadla DOMA a členů Klubu, historický kinematograf v Muzeu esperanta

Sobota 21. května

• 8:19 Uvítání parního vlaku na nádraží ČD Svitavy a odjezd parním vlakem do Poličky
  • Odpolední přednáška v Muzeu esperanta: Návštěva Ukrajiny očima Mira Pira
  • Promítání z kongresu Slovenské esperantské federace
  • Možnost prohlídky současné muzejní výstavy S esperantem kolem světa
  • Večerní posezení u ohně

Podrobný program je ke stažení níže.

Celé dva dny nabídnou mnoho fanouškům železnice, kdy krom projížďky historickým vlakem taženým parní lokomotivou, budou vystaveny 3 různé typy lokomotiv i celé Městské muzeum bude žít železnicí novou výstavou s mnoha modely. Na nádražích bude provozována drezína a mnohé další! 6eoezniční příznivci, máte se na co těšit!

Při těchto velkých výročích bylo vydáno mnoho filatelistických materiálů. Jeden z vozů bude i poštovní, kde si vše bude moci pořídit.

• Známky s personifikovaným kuponem s přítiskem k tématu výročí (různé druhy).
  • Dopisnice pro vnitrostátní provoz nominální hodnoty „A“ s přítiskem (autoři Jiří Bouda, Eva Chlubnová).
  • Obálka s přítiskem s námětem historické lokomotivy od autorky Evy Chlubnové.
  • Pohlednice s námětem poličského nádraží od autora Jiřího Boudy, kterou lze dofrankovat na Cartes maxima.
  • V plánu je i vlastní známka s námětem historických lokomotiv a historických nádraží z této trati.

.

Místní klub esperantistů nabídne i korespondenční lístky s přítiskem loga výročí železnice v esperantu. Půjde jen o pár unikátních kusů! Můžete doplnit své sbírky o mnohé unikáty!

Možnost ubytování je v pensionu Bárta na náměstí poblíž našeho muzea – 350,–Kč/osobu/noc. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu svitavy@esperanto.cz nebo tel. 604 377616.

Na všechny účastníky se těšíme již teď!

• Klub přátel esperanta ve Svitavách, z.s.

esperanto.web­z.cz, svitavy@esperanto.cz