Novinky ve virtuálních sbírkách našeho Muzea esperanta na Ipernity

03.04.2016 16:00 - 07:22

Stránky Muzea esperanta na sociální síti Ipernity zaznamenaly k 1.4.2016 106 000 virtuálních návštěvníků (od ledna 2011). V posledním měsíci bylo nově doplněno několik tematických alb.Komenský – k výročí narození našeho velikána 28.března bylo nově nahráno 12 fotografií a výběr z jeho myšlenek

• album zahrnuje jak překlady Komenského do esperanta, tak i zvukové nahrávky (např. 19.kapitoly Via lucis či úryvku z Všenápravy)

..

Humor – u příležitosti apríla byly nahrány 2 knihy anekdot i vícero ukázek kresleného humoru v esperantu

..

Pohádky a dětská literatura – u příležitosti Mezinárodního dne dětské literatury (2.4.)

• album bylo nově obohaceno o překlady „Pipi Punčochaté“ a „Pinocchhiových dobrodružství“
  • jako naprostá novinka byla zveřejněna pohádka O Zlatovlásce doplněná krásnými barevnými ilustracemi od Artuse Scheinera“

Ženy v esperantském hnutí

V rámci vzdělávání esperantistů ohledně historie esperanta a esperantské kultury do alba v březnu přibyly fotografie i ukázky z díla několika pozoruhodných žen: jsou jimi ruská básnířka Ludmila Jevsejevová, finská básnířka a prozaička Aira Kankkunen, indická portugalská básnířka a překladatelka Teresa de Almeida, tvořící v portugalštině, španělštině, katalánštině i esperantu, jedna z průkopnic esperanta Nadina Kolovrat, anglická básnířka Marjorie Boulton, navržená na Nobelovu cenu za literaturu, polská herečka Jadwiga Gybcinska, chorvatská herečka Vida Jerman a maďarská lingvistka a vysokoškolská pedagožka Ilona Koutny.

Texty jsou zahrnuty v albu ve složce Dokumenty.

..

Fotografie, videa a zvukové nahrávky mohou zdarma sledovat i nečlenové sítě. Po jednoduché bezplatné registraci můžete všechny dokumenty i zdarma stahovat do svého počítače a máte přístup i k textovým dokumentům. Srdečně vás zveme k návštěvě desítek našich mutimediálních alb!

Pavla Dvořáková, správkyně stránek