Pozvánka na Muzejní noc 2017 a vernisáž nové výstavy „Člověk proti Babylonu“

09.06.2017 23:37 - 23:37

Organizátor:

Popis akce:

Muzeum esperanta se opětovně zapojilo do programu Muzejní noci ve Svitavách, která tentokrát proběhne v pátek 9.6.2017. Na ni navazuje bohatý víkendový program, určený (s výjimkou večerního koncertu) zejména pro esperantisty. Srdečně zveme všechny zájemce! Letošní téma Muzejní noci ve Svitavách je krom jiného inspirováno tajemnem muzeí a historických domů. Na programu bude i animační dílna, veřejné malování pro venkovní galerii a koncerty.

Účast je BEZPLATNÁ.

Akce je určena pro širokou veřejnost, proto i program v Muzeu esperanta bude v českém jazyce. Uvedené přednášky proběhnou i v sobotu odpoledne v esperantu.

PÁTEČNÍ PROGRAM: (9.6.)

  • v Muzeu esperanta (přízemí Ottendorferova domu):

15:30 – přednáška Petra Chrdleho o F.V. Lorencovi: „ „Zapomenutý génius“ a představení nové knihy „F.V.Lorenc“ (polyglot,který jako chudý student z vlastních prostředků vydal v r. 1890 první učebnici pro Čechy a v neuvěřitelně obtížných podmínkách si založil svou další existenci v Brazílii; za svůj život dle svědjů ovládl neuvěřitelných 80–100 jazyků!)) – v češtině zejména pro místní veřejnost, totéž proběhne v sobotu odpoledne v esperantu 

16:30 – krátká vernisáž nové výstavy „Člověk proti Babylonu“ (mj. u příležitosti 100. výročí úmrtí iniciátora esperanta dr. L.L.Zamenhofa)

  • v Městském muzeu a galerii:

17:00 – vernisáž nové výstavy „Tajemné příběhy Pavla Čecha“

  • v Muzeu esperanta:

18:30 – přednáška cestovatele Jána Vajse (Slovensko) – „12. Mezinárodní setkání v Nepálu“ – ve slovenštině zejména pro místní veřejnost, totéž proběhne v sobotu odpoledne v esperantu

  • v Ottendorferově domě, který ožije atmosférou počátku 20. století:

20:00 a 22:00 – kostýmovaná prohlídka a historický kulturní program (připravují členové Klubu přátel esperanta Svitavy společně s divadelním souborem DOMA, pod vedením Radky Obloukové)

  • POZOR – NOVINKA !!! – Muzejní noc je navíc tentokrát nově propojena s Nocí kostelů a tedy i s možností návštěvy církevních památek a s koncerty duchovní hudby:

ve 20:00 a 21:00 varhanní (mini)koncerty v místních kostelech

22:00 společné ekumenické zpěvy z TAIZÉ

Podrobný kulturní program si můžete stáhnout v níže přiloženéím souboru!

SOBOTNÍ PROGRAM (10.6.)

proběhne v esperantu, v rámci vernisáže v případě potřeby ev. se stručným tlumočením

  • v Muzeu esperanta:

10:30 Slavnostní vernisáž výstavy „Člověk proti Babylonu“ s doprovodným program a kvízem o ceny

12:30–14:30 oběd (pro zájemce v restauraci ASTRA), volný program ve městě

14:30–15:30 – přednáška P.Chrdleho o F.V. Lorencovi (viz pátek)

16:00–17:00 – přednáška cestovatele Jána Vajse o Nepálu (viz páteční program)

  • v historickém sále Ottendorferova domu

19:00– koncert skupiny NO PROBLEM (zpívající zejména repertoár Spirituál kvintetu, tentokrát i v esperantu) – určen i pro veřejnost!

Účast na programu je ZDARMA!

NEDĚLNÍ PROGRAM (11.6.) Nedělní program:

Zájemcům bude nabídnut dopolední výlet do Litomyšle linkovým autobusem. Na programu je procházka města, návštěva zámku a rovněž hrobu známého básníka Karla Píče. Náklady budou hrazeny individuálně na místě.

Dopoledne bude zároveň zpřístupněno Muzeum esperanta pro zájemce o studium virtuálních sbírek či prezenční studium materiálů z muzejní knihovny ( Z organizačních důvodů doporučujeme objednat si předem vybrané tituly dle knihovního katalogu (ke stažení na zde v dolní části stránky) na adrese knihovna (zavináč) esperanto.cz (část fondu je umístěna v depozitáři mimo muzejní budovu). Ti, kdo přijedou pouze na sobotní program, mohou ev. požádat o zpřístupnění v sobotu před vernisáží.

CHARAKTERISTIKA VÝSTAVY

Kromě významné obměny a aktualizace současné stálé expozice je chystána i tematická část, věnovaná třem letošním jubilantům – tvůrci (resp. iniciátoru) esperanta dr. L.L. Zamenhofovi, a nestorům esperanta v českých zemích Františku Vladimíru Lorencovi a Theodoru Čejkovi, k nimž zveřejníme dosud málo známá nebo neznámá fakta a materiály. Vydáme se i po stopách dalších průkopníků jazyka esperanto a jeho myšlenky, zejména v Pardubicích a v Praze, ale i v zahraničí.

Část muzejního prostoru bude věnována i našim zajímavým hostům z různých zemí, historickým pohlednicím a detektivnímu pátrání po osudech zahraničních korespondentů z počátku 20. století. Čekají na vás virtuální sbírky ve zbrusu novém uživatelském počítači a k nahlédnutí i některé historické zajímavosti z naší knihovny a depozitáře. Nebude chybět ani kvíz o ceny ☺! Věříme, že každý návštěvník si pro sebe najde něco nového a zajímavého.

UBYTOVÁNÍ:

  • na 1 i více nocí – ve FATIMĚ Koclířov, v krásném areálu bývalého kláštera, cca 6 km od Svitav. Cena 290 Kč / osoba/ noc ve 2–3 lůžkovém pokoji se sociálním zařízením vlastním nebo společným pro dva pokoje, nebo 190,– Kč ve 2–4 lůžkovém pokoji se sociálním zařízením společným na chodbě. Společně s cenou ubytování bude hrazen poplatek obci ve výši 17,– Kč na osobu/den.

Uveďte prosím jméno a příjmení, datum narození, bydliště a číslo OP nebo pasu.

Bude zajištěna doprava na místo i zpět do města za jednorázový poplatek za oba dny 50 Kč. Zájemci o ubytování pište na

libuse.dvorakova@esperanto.cz,

počet míst je omezený!

STRAVOVÁNÍ:

Zájemci mohou v sobotu společně poobědvat či povečeřet v restauraci ASTRA (s celodenním výběrem nejen minutek, ale i hotových jídel za příznivé ceny). Platba v hotovosti na místě. Ostatní jídla si účastníci zajišťují samostatně. Snídani v Koclířově je možno objednat v případě více než 10 zájemců – uveďte prosím v přihlášce na ubytování, obratem vám sdělíme bližší informace.

DOPRAVA:

Vlakové spojení ze směru od České Třebové a Brna (příjezd do Svitav dopoledne v 8 a 10 hodin, odjezd pro ty, kdo nebudou přenocovat, kolem 18. hodiny) – viz IDOS. Pro zájemce o účast na večerním koncertu: vlak směr Praha odjíždí v 21:33 a směr Brno ve 22:51. V mezidobí je možno ještě posedět v Muzeu esperanta.

Na vaši účast se těší výbor Českého esperantského svazu se svou Muzejní a výstavní skupinou a Klub přátel esperanta Svitavy

KONTAKT: muzeum (zavináč) esperanto.cz