Série cestopisných přednášek a besed s promítáním, které se v našem muzeu realizují ve spolupráci s Asociací Brontosaura, pokračuje 17. ledna 2013 večerem věnovaným republice Tuva, 31. ledna 2013 „Historii papírových platidel v českých zemích“ a 14. února 2013 povídání o Jižní Africe.
Tuva je překrásná hornatá země, rozkládající se v samém centru Asie. Je součástí Ruské federace a naleznete ji na jižní Sibiři, v sousedství Mongolska. Země je svou rozlohou dvakrát větší než Česká republika, ale žije v ní pouze něco přes 300 000 obyvatel.
V Tuvě můžeme vidět více než 430 jezer, z toho voda v třinácti z nich má léčivé účinky. Ve zdejších Sajanských horách pramení známá sibiřská řeka Jenisej, která vzniká soutokem Malého a Velkého Jeniseje u hlavního města Kyzyl. Na místě soutoku byl na břehu postaven pomník (obelisk), známý jako „střed Asie“. Tuva má také bohatou historii a kulturu a především – na každém kroku se tu setkáváme se sibiřským šamanismem. Mj. i díky němu a díky tradici specifického hrdelního zpěvu se tato vzdálená země stává v posledních letech stále větším lákadlem i pro naše cestovatele.
O svých zážitcích nám bude vyprávět člen AB pan Václav Turek z Lanškrouna.
Poslední den v lednu nám přijde vyprávět a promítat na téma „Historie papírových platidel v českých zemích“ povídat pan Mgr. Milan Janoušek.
Jako malou ochutnávku si můžete prohlédnout naši Fotogalerii s vybranými historickými bankovkami.
V únoru vás čeká neméně zajímavé téma „Přírodou a civilizací jižní Afriky 2012“ – Cesta severní Namibií, Botswanou a Zimbabwe s výletem k Viktoriiným vodopádům
uvádí: RNDr. Leoš Štefka
Jsou pro vás připraveny fotografie vysokých dun při pobřeží Atlantiku, z pozorování lachtanů, plameňáků a pelikánů, národních parků Etosha, Chobe, rezervace Moremi a z přeletu nad řekou Okawango.
__________________________________________________________
Začátek všech tří akcí v našem muzeu je v 18:30
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ!
Akce probíhají plně v češtině a jsou určeny pro širokou veřejnost.
_________________________________________________________
Před zahájením či po ukončení přednášky si zájemci mohou prohlédnout současnou celoroční výstavu v našem muzeu na téma 125 let esperanta. K dispozici je i interaktivní panel (mj. s ukázkami jazyka v podobě zvukových a obrazových miniučebnic či hudebních nahrávek různých žánrů) a muzejní počítač s audiovizuálními sbírkami (včetně rozhlasových a televizních reportáží o esperantu) apod.
Jak se k nám dostanete? – viz rubrika Kontakt
padv