Muzejní noc 2011

24.06.2011 16:00 - 16:01

Organizátor:

Popis akce:

Na Muzejní noci ve Svitavách, které poběhla v sobotu 4. června 2011, se rovněž podílelo i Muzeum esperanta a pro své návštěvníky uchystalo pestrý netradiční program.

Vernisáž, zahájenou v 16:30, i večerní program připravili za Český esperantský svaz hlavní autorka výstavy PhDr. Pavla Dvořáková z Písku a spoluautor dr. Petr Chrdle z Dobřichovic u Prahy.

Po úvodních slovech mohli účastníci mj. vyslechnout v češtině i esperantu čtení kapitoly „O víře“ z knihy „Prorok“, patřící mezi nejpřekládanější knihy světa, od libanonského spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Chalíla Džibrána. Videozáznam z recitace můžete zhlédnout ZDE, zmíněný text je možno si stáhnout v příloze na této stránce.

Dále se mohli za pomoci filmových ukázek seznámit s procesem a smyslem tvorby písečných mandal a vyzkoušet si současné terapeutické použití mandal v rámci 10minutové relaxační prezentaci.

Kulturní program byl zakončen ukázkovým zpěvem manter (v sanskrtu – viz ZDE – a v esperantu – viz ZDE) jakožto pozvánkou na poslední večerní program s tímto zaměřením.

Ve večerním čase se konala pozoruhodná přednáška dr. Petra Chrdleho s názvem „Spiritualita Dálného Východu z pohledu cestovatele“ a proběhlo promítání zajímavých krátkých filmů k tématům výstavy.

Na závěrečném společném zpívání, doprovázeném nejen kytarou, ale i bubny a chřestidly, se střídaly posvátné zpěvy řady duchovních tradic v různých jazycích (od češtiny a španělštiny přes sanskrt a hebrejštinu až po arabštinu).

Neopominutelným bodem programu vernisáže bylo bezesporu i vynikající pohoštění, které pro hosty obětavě připravily členky svitavského Klubu přátel esperanta.

Fotogalerii z vernisáže a večerního programu si budete moci prohlédnout v nejbližších dnech.

  • padv-