Cesta za poznáním

26.04.2024 16:30 - 15:40

Organizátor:

Klub přátel esperanta ve Svitavách ve spolupráci se ZŠ Riegrova, Svitavy


Popis akce:

Dlouhodobý zájem členů Klubu přátel esperanta ve Svitavách o historii a přírodu naší vlasti nás přivedl k těsnějším kontaktům s pedagogy a dalšími zaměstnanci Základní školy Svitavy, Riegrova. Proto jsme využili možnost a zapojili se do příprav a realizace víkendového poznávacího výletu a postoupili tak na další, vyšší level vzájemné spolupráce. Již dříve jsme se zúčastňovali akcí školy a naopak a nyní jsme měli možnost ovlivnit tématický obsah i místo pobytu. Vybrali jsme tedy Potštejn a jeho okolí a jako základnu krásný penzion Pod rozhlednou v nedalekých Vrbicích.

Odjížděli jsme již v pátek 26.4.2024 a už při malé zastávce na cestě jsme otestovali vynikající Marečkovu cukrárnu v Potštejně a příjemně naladěni jsme se poté ubytovali v penzionu. Po cestě ze Svitav jsme si museli trochu odpočinout a tak byl večer zaměřený spíše na vzájemné poznávání se, vzájemné předávání životních zkušeností a ochutnávání místních specialit. Už večer jsme se těšili na sobotu a pěší výlet na hrad Potštejn.

A přišla sobota. Po vydatné snídani jsme se oblékli do turistického, sbalili svačinu a dostatečné zásoby, abychom mohli dodržovat pitný režim a vyrazili do Potštejna. Cestou necestou – a byla docela náročná. Vydali jsme se po červené – cestou Dr. J.S.Gutha – Jarkovského a poslední část z Potštejna na hrad po modré, kolem jednotlivých zastavení křížové cesty. Stihli jsme to přesně na rezervovanou dobu prohlídky a bylo to super! Průvodkyně byla velice příjemná a dozvěděli jsme se toho hodně nového, zajímavého a přímo překvapivého o samotném hradu Potštejn, jeho historii a majitelích, viděli jsme i dračí vejce krátce před vylíhnutím, mincovnu, opravenou kapli… Po prohlídce hradu jsme samozřejmě nemohli vynechat návštěvu pivovaru Clock a prověřit, že jejich produkty jsou stále na špici v hodnocení znalců nejen oboru gastronomie. Ale nebyl to jen pivovar, také jsme prošli starou část Potštejna, Běliska, okolí zámku a opět se zastavili ve skvělé, trochu retro cukrárně, která udělala nádhernou sladkou tečku za Potštejnem.

A potom cesta zpět. A ještě náročnější než tam. Kopce se zdály mnohem strmější a cesta delší…. Ale dali jsme to! Po krátké relaxaci na penzionu jsme se vydali na rozhlednu Vrbice a stálo to za to! Nádherný výhled na všechny strany, přes Kunětickou horu jsme viděli bílé vrcholky Krkonoš a Sněžku. A u rozhledny je i malý stánek s turistickými vizitkami a občerstvením, které přišlo vhod. Nádhera! A pak už večeře a povídání. My jsme mohli trochu nakouknout pod pokličku problematiky školství a naši kolegové zase vědí více o esperantu, o jeho vzniku a současném stavu, o činnosti našeho klubu.

Po náročném dni se krásně spalo, ale rá z nás únava z turistiky spadla a nový slunečný den byl před námi. Když jsme se rozloučili s penzionem, vyrazili jsme opět za poznáním, tentokrát do Muzea řemesel v Letohradu. Prošli jsme si dvě trasy – Stará řemesla a Mechanické stroje a bylo to velice zajímavé. Příjemný průvodce, mladý klučina, dovedl hezky vyprávět a měl dobrý přehled o jednotlivých exponátech a jejich fungování. Po zajímavé prohlídce jsme se ještě před cestou posilnili v místní restauraci Nový dvůr a pak jsme se vydali k domovu.

Víkend se vydařil a myslíme si, že přispěl ke vzájemnému obohacení a poznání práce a zájmů všech zúčastněných. Už se těšíme na další společnou akci.