Aktuality z dění v našem muzeu na podzim 2015

31.10.2015 16:00 - 16:01

Přinášíme vám vám video z návštěvy esperantistů z Okcitánie, které natočila a odvysílala místní televize, informace o současné tematické výstavě, info o hostech z Číny i o cestovatelských večerech, které v našem muzeu pořádá Asociace Brontosaurus Svitavy.14. září nás navštívila 12členná skupina esperantistů z Okcitánie (jihovýchodní části Francie z oblasti Pyrenejí) na své okružní poznávací cestě po České republice. Kromě muzea a města navštívila s členy svitavského klubu i město Litomyšl.

S některými členy skupiny natočila interview a 25. září zveřejnila regionální kabelová televize CMS.

Video můžete sledovat PO KLIKNUTÍ ZDE!

2. polovina září probíhala v intenzívní přípravě nové celoroční tenatické výstavy, tentokrát pod názvem „S ESPERANTEM KOLEM SVĚTA“ aneb Alternativní formy cestování a poznávání cizích zemí a kultur. Vernisáž s bohatým doprovodným programem proběhla v sobotu 26. září. Jeho součástí byl i odpolední blok prezentací pro širokou veřejnost pod názvem „Turistika pro všechny“, prezentující zajímavé novinky v bezbariérovém cestování v Pardubickém regionu a ohledně hmatových stezek i smyslových zahrad v ČR. Bližší informace o celé akci, která proběhla s dílčí finanční podporou Pardubického kraje, vám přineseme samostatném článku.

Výstava je přístupná od úterý do soboty od 9–12h a od 14 do 21h. Vstup do muzea je v přízemí Ottendorferova domu, průchodem z čajovny. Bližší info se nachází ZDE. Vstupné činí pouhých 10,– Kč! Kromě tematické výstavy se můžete seznámit s esperantem obecně v stálé části expozice, sledovat multimediální ukázky na dotykovém infopanelu i prohlížet si virtuální kolekce v našem počítači, zapůjčit si k prezenčnímu studiu knihy či časopisy z naší bohaté knihovny. Máte-li zájem o speciální výklad průvodce, kontaktujte prosím předem místní klub na adrese svitavy @ esperanto.cz.

V naší návštěvní knize máme podpisy nejen z celé ČR, ale i z mnoha zem Evropy i ze zámoží. Koncem září jsme v muzeu přivítali návštěvu až z dalé Číny. Dámy, které byly našimi hosty, byly mj. přijaty starostou města Mgr. Davidem Šimkem (viz foto) a připravily v našich prostorách diskusní večer o své zemi i ukázku pravého čajového obřadu. 1. října odcestovaly s členkami svitavského klubu na „Mezinárodní esperantskou školu na zámku v Bartošovicích“:.

I nadále probíhají v našem muzeu cestovatelské večery organizované Asociací Brontosaurus Svitavy.

24. září se mohli návštěvníci seznámit s ostrovem MALTA

zdroj foto

a 22. října jste se od nás mohli přenést až na Kanárské ostrovy.

zdroj foto

V prostorách našeho muzea rovněž probíhají pravidelné schůzky Klubu přátel esperanta ve Svitavách. Jeho členové se s vámi rádi podělí o své zkušenosti s esperantem i jeho využitím. Můžete se přihlásit i do jazykových kurzů, které pořádá a následně s ním i cestovat na různé akce (nejen esperantské). Např. 17. října klub uspořádal autobusový zájezd na hody ve Vracově.

Klub rovněž zajišťuje výklady o muzeu a esperantu pro ohlášené návštěvy, zvláště pro školy

V případě zájmu neváhejte klub kontaktovat na adrese svitavy @ esperanto.cz.