Svitavští esperantisté opět ve světě.

20.09.2024 - 22.09.2024

Organizátor:

Klub přátel esperanta ve Svitavách


Popis akce:

Esperanto vytváří prostor pro sbližování lidí na celém světě. Není to jenom jazyk, který nám pomáhá se dorozumět a uspokojovat náš zájem a zvídavost o kulturu, historii a život v dalších zemích světa. Esperanto spojuje lidi, kteří se například včera ještě neznali a vzápětí stráví celé odpoledne v družném rozhovoru.

Letošní zahraniční výprava členů Muzea esperanta ve Svitavách zamířila do druhého největšího rakouského města Graz. Graz je staré historické město na řece Mur, která byla v době naší návštěvy po nedávných povodních rozvodněná a dravá. Nad řekou se tyčí pevnost s hradem Schlossberg, jehož zdolání nám dalo trochu zabrat. Ale jak jsme se dočetli, nebyli jsme sami a tato pevnost patří k jednomu z nejméně dobývaných míst v Rakousku. Výhled na třistatisícové město bylo nádhernou odměnou a za námahu to jistě stálo.

Esperantisté v Grazu patří k nejstarším skupinám v Rakousku. V roce 1893 vznikla esperantská skupina ve městě Leoben. Počátky esperantského hnutí v Grazu sahají až do roku 1906 a pravidelné schůzky skupiny Esperanto-Gesellschaft Steiermark mohou navštívit nejen esperantisté. Jako důkaz úcty k lidem a jazyku esperanto bylo pojmenováno jedno náměstí v Grazu ke stému výročí zveřejnění tohoto jazyka jako Esperanto-Platz. Najít náměstí nebylo složité. Po příjezdu vlakem do Grazu z České Třebové jsme šli hlavní třídou a vlevo jsme spatřili sochu věnovanou esperantu. Kromě sochy s nápisy v esperantu jsou na náměstí uliční tabule vysvětlující návštěvníkům význam slova Esperanto a krátký životopis lékaře Ludvíka Lazara Zamenhofa, tvůrce Esperanta. Do třetice – na náměstí nás zaujal velký nápis restaurace Esperanto. Mimo jiné právě zde najdete i ukrytou kešku, kterou není opravdu jednoduché odlovit a získat bodík do hry Geocaching.

Tři dny strávené v Grazu utekly velmi rychle. Večerní vycházky, bohatý kulturní život, tržiště s historickými předměty na náměstí, restaurace na „vodě“, historické domy s malými obchůdky lákajícími k ochutnání štýrských pochoutek a to vše bylo zasazeno do nádherného slunného podzimního víkendu.

Graz má historickou souvislost s Českými zeměmi. Je zde pohřben mimo jiné český král Ferdinand II., jehož hrobku jsme navštívili a připomněli si význam této osoby pro České země v souvislosti s Třicetiletou válkou a životem Jana Amose Komenského.

Richtr Jan