Den jazyků na svitavských školách

23.09.2024 - 02.10.2024

Organizátor:

Klub přátel esperanta ve Svitavách


Popis akce:

V letošním roce pojala ZŠ Svitavy, Riegrova Den jazyků trochu netradičně. Žádná němčina nebo angličtina, ale i díky široké a rozvíjející se spolupráci mezi školou a naším Kubem přátel esperanta ve Svitavách jsme tentokrát ve dnech 23. a 24.9.2024 připravili dva netradiční jazyky – esperanto a čínštinu. A měli jsme fundované lektory, jejichž hodiny žáky osmých a devátých tříd zaujaly. O historii a vzniku esperanta, o gramatice a tvorbě slov mluvila předsedkyně Klubu paní Dvořáková, žáci se dozvěděli i něco o činnosti Svazu a Klubu a měli možnost seznámit se s některými základními učebnicemi a esperantskou literaturou. A když si mohli poslechnout, jak krásně zní vyprávění o Praze při procházce jejími pamětihodnostmi, bylo vidět, že je esperanto zaujalo.

A čínština? Zajímavou přednášku měla rodilá mluvčí paní Li Huang, členka našeho klubu. Když začala svoji hodinu krátkým úvodem zrovna v čínštině a požádala mě jako vyučujícího o volný překlad, byli žáci překvapeni že to nebyl žádný problém. A žáci zprvu uvěřili, že fakt vím o čem paní Li Huang mluví. Ale ne, nikdo nerozuměl ani slovo a tak jsme začali mluvit o historii vzniku jazyka a logice vzniku čínských znaků, jejich užívání v současnosti, o výuce… Došlo i na čínské tradice, umění a kulturu. Žáci měli možnost ochutnat i čerstvě připravený pravý čínský čaj. Jen škoda, že nebylo více času i na tradiční čajový obřad. Třeba příště, nebo na některé akci našeho Klubu.

O esperanto a čínštinu ale neměli zájem jen žáci na Riegrovce, ale po roce se členové Klubu přátel esperanta ve Svitavách domluvili na den 2.10. s vedením zdejšího gymnázia a také jeho studenti měli možnost dozvědět se ve čtyřech hodinách něco o mezinárodním jazyku a jeho využití, zaujala je i široká spolupráce mezi esperantisty celého světa a služba Pasporta Servo, umožňující pobyt zdarma přímo v rodinách esperantistů ve více než 90 zemích. Čínština zněla studentům velice nezvykle, zaujala je, kromě informací o čínských znacích, i informace, že se v Číně v podstatě nemluví jen jednou čínštinou, ale mnoha dialekty, které všechny patří do sinotibetské jazykové skupiny a proto je spíš vhodnější používat pojem „čínské jazyky“ než čínština. A studenty dost překvapilo i to, že čínština je rodným jazykem přibližně 16% světové populace.

M. Sýkora