Tom Hall navštívil Svitavy

04.06.2024 - 07.06.2024

Klub přátel esperanta Svitavy a Tom Hall

Krátce po odjezdu Rubena Fernándese Asensiona ze Španělska se ozval Tom Hall ze Slovenska a měl zájem navštívit Muzeum esperanta. Tom Hall se jmenuje Tomáš Halža a bydlí v Košicích, kde je členem esperantského klubu. Do Svitav se vydal na 4 dny a měl už naplánováno, co vše navštíví. Jeden den jsme věnovali městu Svitavy, kdy ho člen místního klubu Jan Richtr vzal na věž kostela a podrobně ho seznámil i s historií města. Společně jsme navštívili i Městské muzeum a galerii, kde si prohlédl úsek věnovaný Oskaru Schindlerovi, dále zrekonstruovaný Svitavský betlém a výstavu starých motorek, kde na jedné historické fotce je stojan na benzín a vzduch před Městským dvorem s esperantskou hvězdou. Tom byl nadšený i Ottendorferovým domem s nádherným sálem. Udělal si výlet i do Žamberku, kde je vystavena železniční mašina, na jejíž rekonstrukci se sám podílel. Do Svitav se kdykoliv rád vrátí.

Libuše Dvořáková