Pozvánka na vernisáž nové výstavy "S esperantem kolem světa"

Srdečně vás zveme na vernisáž nové celoroční tematické výstavy „S esperantem kolem světa“ (aneb „Alternativní cesty poznávání cizích zemí a kultur“ s pestrým doprovodným kulturním, která proběhne v sobotu 26.9.2015. Pro přespolní je možnost prodloužení pobytu na celý víkend.

Příjezd rychlíků ze směru Brno i Česká Třebová (-Praha-Ostrava)kolem 8. a 10. hod.

V 9:00 Zahájení sjezdu Českého esperantského svazu (program bude upřesněn)
(dle nového Občanského zákoníku je potřeba účast nadpoloviční většiny členské základy, což se zdá být nereálné, takže v případě nesplnění pořadavku bude sjezd předčasně ukončen a vyhlášen termín náhradního sjezdu, s nejvyšší pravděpodobností na 6.-8.11. v Ústí nad Orlicí – kde bude možnost aktualizovat stanovit a upravit pro příště podmínky pro možnost konání sjezdu)

V sobotu od 10:30 Vernisáž nové celoroční tematické výstavy „S esperantem kolem světa“ (aneb „Alternativní cesty poznávání cizích zemí a kultur“) s kulturním programem, křest 4. vydání učebnice „Esperantem za tři měsíce“ z nakladatelství KAVA-PECH, občerstvení (česky, s tlumočením do esperanta); doprovodný hudební program – Jiří a Milena Jelínkovi, ZUŠ Jaroměř (Sekce nevidomých ČES)

• česky,s tlumočením do esperanta

12:15 fakultativní společný oběd v restauraci ASTRA (možnost výběru z hotových jídel, platba individálně na místě) – zájemci o rezervaci místa v salonku prosím o přihlášení do 23.9. – poté bez záruky!

účast na Svatováclavském koštu na hlavním náměstí s ochutnávkami vína a cimbálovou muzikou,

Specifika cestování se zdravotním a smyslovým handikapem

• česky s esperantským komentářem na PPT prezentaci

„Jak a proč cestují nevidomí“ (Jiří Jelínek, Sekce nevidomých ČES)

Novinky v bezbariérové turistice (zajímavé trasy nejen pro vozíčkáře, v Pardubickém regionu i v jiných lokalitách)

„Smyslové zahrady a hmatové stezky v ČR“

16:15–17:45 – „S esperantem kolem světa“ (Austrálie, Brazílie, Izrael, Japonsko, Korea, Kuba, Singapur) – zážitky z cest s promítáním – dr. Petr Chrdle, nakladatel a býv. majitel cestovní agentury, který procestoval 70 zemí světa (v esperantu, bez tlumočení)

individuální večeře

19:00–20:00 – promítání krátkých cestopisných filmů (v esperantu, s krátkým úvodním shrnutím v češtině)

20:00– Společné muzícírování a výuka písní z různých koutů světa (v češtině, původních jazycích i v esperantu)  – vlastní rytmické nástroje vítány!

ÚČAST NA PROGRAMU ZCELA ZDARMA!!

V neděli dopoledne paralelně (dle preferencí účastníků a vzájemné dohody):

1. jazyková konverzace, beseda se zahraničními hosty a diskusní fórum v muzeu (zdarma)
  2. půldenní výlet do Litomyšli (linkovým busem) nebo Poličky (vlakem), či dle dohody auty – s návazností na odjezd poledních vlaků – náklady na dopravu a vstupné si hradí účastníci individuálně na místě

Možnost noclehu na 1 a více nocí v nově rekonstruovaném apartmánovém penzionu „Bárta“ na náměstí v bezprostřední blízkosti Muzea esperanta (cca 350,–/os/noc). K dispozici kuchyňka, nebo možnost dokoupení snídaně. Web a fotogalerie: http://www.ubytovanisvitavy.eu/ Přihlášky nejpozději 15.září na adresu: svitavy (zavináč) esperanto.cz

Doprava: V sobotu příjezd vlaků ze směru od České Třebové i Brna kolem 10. hod., odjezd oběma směry v sobotu kolem 18. a 20. hod. a v neděli kolem 12. hod (viz IDOS.CZ).

Info: svitavy (zavináč) esperanto.cz

• zveřejněno 22. 8. 2015, což bylo před 2 lety